Jacht Polonus bezpieczny w porcie

Informacja o akcji z Polonusem otrzymana z pokładu jachtu SELMA. Zamieszczona za zgodą Marka Grzywy.

*******************************************************

JACHT POLONUS BEZPIECZNY W PORCIE.
Akcja holowania zakończona sukcesem w Puerto Williams
Informacja z pokładu s/y Selma Expeditions.
27.01.2016. 07.00 LT. Pozycja: 54 57S i 066 58W. Delivered via satellite using Global Marine Networks.

Od kilku dni jachty SELMA i POLONUS pozostawały w stałym kontakcie roboczym, za pośrednictwem telefonu satelitarnego. W dniu wczorajszym (26.01.2016) jacht SELMA EXPEDITIONS w trakcie obecnego, kolejnego rejsu na Antarktydę, podczas żeglugi kanałem Beagle na południe, odebrał prośbę jachtu POLONUS o pomoc i asystę holowniczą do najbliższego portu, Puerto Williams w Chile. Jacht POLONUS zgłosił niemożność korzystania z silnika. Stan pogody był dobry i nie istniała konieczność asysty ratowniczej.

SELMA EXPEDITIONS znajdowała się stosunkowo niedaleko i odpowiedziała na zgłoszenie POLONUSA, powiadamiając o możliwości asysty. Zgodnie z procedurami o sytuacji została powiadomiona Armada de Chile – posterunek w Puerto Williams.

Po otrzymaniu zgody lokalnych służb o godzinie 1830 LT, SELMA EXPEDITIONS podała hol o długości 150 m na jacht POLONUS w kanale Beagle, na pozycji 54 59.5 S , 066 52.3 W. Holowanie trwało ok. 7 godzin. Około 0100 LT następnego dnia (27.01.2016) doprowadzono POLONUSA do redy mariny jachtowej w Puerto Williams. Cumowanie POLONUSA nastąpiło przy pomocy zodiaków zarówno z SELMY jak i z POLONUSA. POLONUS przycumował do jachtów stojących w jacht klubie przy Micalvi w Puerto Williams ok. 0140 LT. Cała akcja odbyła się zgodnie z lokalnymi procedurami i za zgodą Armady de Chile. Po wymianie wszystkich informacji i potwierdzeniu, że POLONUS więcej asysty nie potrzebuje, o 0300 LT (27.01.2016) – SELMA EXPEDITIONS podjęła swój rejs na Antarktydę.

Jacht POLONUS wraz z 3 osobową załogą wypłynął 15 stycznia z antarktycznej Stacji ARCTOWSKI i po pokonaniu Cieśnimy Drake’a dotarł w okolice Przylądka Horn – do Wyspy Lennox, gdzie w caleta Lennox przeczekał sztorm i dzisiaj (27.01.2016.) osiągnął bezpieczną marinę MICALVI w Puerto Williams. Gratulacje za dobrą żeglarską robotę.

Puerto Williams to ok. 1500-osobowa osada, położona najdalej na południe (jeśli nie liczyć niedalekiej małej wioski rybackiej Puerto Toro). Puerto Williams posiada stałe połączenia lotnicze z miastami w Chile oraz kilkugodzinne połączenie promowe z ok. 50cio tysięcznym Ushuaia (najdalszym na południe miastem świata) po argentyńskiej stronie kanału Beagle. W Ushuaia znajduje się popularna wśród międzynarodowych żeglarzy marina AFASyN oraz pasażerski port morski i lotnisko. Jeśli będzie taka konieczność lokalny Agent SELMY w Ushuaia postara się pomóc POLONUSOWI w miejscowych kontaktach urzędowych.

Załoga i Zespół SELMY dziękują wszystkim Przyjaciołom za możliwość udzielenia pomocy zarówno obecnie dolatującej już samolotem do Polski 2/5 załogi POLONUSA podczas ich podróży z Antarktydy do Punta Arenas i Ushuaia, jak również – 3/5 załogi POLONUSA w trakcie finału ich rejsu przez Tierra del Fuego. Podziękowanie należy się także Przyjaciołom SELMY na stacjach antarktycznych ARCTOWSKI oraz FREI jak również w Punta Arenas – tutaj przede wszystkim Ocean Shipping, a także w Puerto Williams, Ushuaia i Buenos Aires, oraz w Czechach i w całej Polsce.

SELMA EXPEDITIONS przekazuje wszystkim życzenia dobrych rejsów teraz i w przyszłości.
„Na morzu, a tym bardziej w rejonach polarnych, pomoc jest zarówno zwyczajem jak i obowiązkiem. Dobrze, że mogliśmy pomóc ” powiedział Piotr Kuźniar, skipper SELMY.


Opracowano na podstawie przekazu Piotra Kuźniara i Krzysztofa Jasicy (JJC). Opublikowano za zgodą Marka Grzywy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.